23 Април 2024 г. Вторник

Киберхондрията - онлайн диагноза

2011-02-09 13:48:18
или за опасностите от това да си поставим диагноза чрез интернет.

Т.нар. киберхондрия – склонността на някои хора да си поставят сами диагноза, след като потърсят информация в мрежата, стана за първи път обект на систематично изследване, съобщава в. “Индипендънт” (Independent). 

“Става дума за явление, което става все по-разпространено през последните 10 години – опитите за диагностициране на определено неразположение или по-сериозен здравословен проблем чрез търсене на симптомите в интернет. При това от широкия спектър на различните варианти киберхондрикът обикновено избира най-зловещия”, пише британския вестник.

Ерик Хороуиц и Райън Уайт от специалния научно-изследователски отдел на Microsoft са анализирали поведението на повече от 1 милион души по света, ползващи активно информацията, достъпна в мрежата.

Според изследователите, в интернет има “диспропорционално много описания на смъртоносни болести”. Например, ако се напише думата главоболие, на 25% от страниците ще бъде споменато, че то е причина за злокачествено образувание в главния мозък. “За щастие това заболяване, се среща само при 0,002% от жителите на планетата”, уточняват двамата учени. Но киберхондрикът е склонен да повярва, че болестта е много често разпространена, след като толкова много пишат за нея.

Общата статистика за търсената в интернет информация сочи, че 8 от всеки 10 сърфиращи поне 1 път в месеца търсят там информация за своето здраве. При това 75% от тях не проверяват откъде са взети съответните цитирани данни.

Друга причина за киберхондрията е склонността на хората субективно да преувеличават вероятността от някои събития. “Ако здрав млад (под 35 години) човек почувства болки в гърдите, едва ли проблемът (поне в повечето случаи) е в сърцето, но тъй като в мрежата е написано твърде много за връзката междуболката и сърдечно-съдовите заболявания, хората забравят за останалите възможности”, пояснява Хорвиц и добавя, че не винаги може да се вярва на всички изнасяни данни.

Като най-надеждна двамата учени определят медицинската онлайн информация, сертифицирана от швейцарската организация The Health on the Net Foundation (HON). Основана през 1995 г. тя до момента обхваща около 6500 сайта, които обаче са само на няколкото най-разпространени в света езици.

Хороуиц и Уайт определят като “средно успешни, но със сигурност далеч над средното за мрежата ниво” и опитите на някои здравни портали да създадат азбучен или интерактивен начин за проверка на симптомите.(а)
източник: zdrave.bg

Последни новини от категория Здраве


Новини
90% от болниците никога не са имали готовност да приемат инфекциозно болните с Covid. Това обясни пред Нова телевизия Методи Янков, представител на частните болници.Оказва се, че голя ...
Новини
През изминалото денонощие в страната са регистрирани 4041 нови случая на коронавирусна инфекция, направени са 11 066 теста. Това прави като съотношение над 36.5%.За ...
Новини
От утре 10 юли до второ нареждане се затварят всички барове, дискотеки и пиано барове на закрито, както е са забраняват всички масови празненства с повече от 30 присъстващи.Новата си запов ...
Новини
240 са новите случаи на коронавирус у нас при направени 4 286 PCR теста за последното денонощие. Това показват данните към полунощ на Единния информационен портал.Общият брой на регистриранит ...
Новини
Чрез приложението „Дари Кръв“, доброволците на БОДКще могат по-лесно и ефективно да помагат на хората в нужда от кръвопреливане Като част от усилията да пре ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати