19 Април 2024 г. Петък

Вреди ли ни козметиката?

2011-01-01 12:42:08

Могат ли мобилните телефони да са смъртоносни? Причиняват ли рак дезодорантите и кремовете? Подобни твърдения се срещат нерядко и дори все по-често. Но всъщност има ли нещо рационално и доказано в тях. Изследвания се правят, но достатъчно ли доказателствата от тях в едната или другата посока...

1. Пестицидите
Митът: Пестицидите, както и шпрейовете срещу паразити причиняват рак.

Какво е доказано: Терминът пестициди включва две основни категории – хербициди и инсектициди. Те могат да се открият от една страна в предлаганите на пазара шпрейове срещу различни инсекти, а от друга – в селскостопанската продукция. 

По отношение на първите е доказано, че могат да бъдат опасни за здравето, но само ако не се спазват инструкциите за прилагането им и предпазните мерки, описани на етикета. 

Едва ли в днешно време може да се намерят зеленчуци и плодове, отгледани по “стандартния” масов начин, а без употребата на пестициди. И според най-новите изследвания малките количества химикали, които могат да се открият в селскостопанските продукти нямат отношение към риска от раково заболяване. Въпреки това в момента се изследва предположението, че тези химикали действат подобно на естрогена в тялото, а както е известно повишените нива на естроген се асоциират с увеличения риск от рак на гърдата.

Ако имате притеснения: Винаги измивайте добре плодовете и зеленчуците. Ако искате пълна гаранция за липса на пестициди, купувайте органични продукти. За да попаднат в тази категория тези продукти трябва да са отгледани без употребата на всякакви химични торове и да произхождат от материал, в който няма намеса на генното инженерство.

2. Дезодорантите и антиперспирантите
Митът: Опасни вещества от тези козметични продукти проникват през кожата. А тъй като се употребяват най-вече на подмишниците, тяхната близост до гръдния кош увеличава риска от рак на гърдата.

Какво знаем: И дезодорантите и антиперспирантите съдържат парабени, които действат подобно на естрогена в тялото. Някои изследвания предполагат, че е възможно, но все още не е доказано, парабените да се отлагат в клетките на тялото (основно в гърдите) и с това могат да увеличат риска от рак. 

В доста дезодоранти и антиперспиранти се използват изкуствени оцветители, синтетични и проникващи през кожата химични съединения. Някои специалисти са притеснени от факта, че няма достатъчно свидетелства за пълната им безопасност и затова препоръчват да се избират продукти, които не съдържат такива вещества (например пропилен гликол – много честа съставка на този тип козметика и алуминиев хлорхидрат, който някои изследвания свързват с болестта на Алцхаймер).

Ако имате притеснения: избирайте дезодоранти и антиперспиранти, които не съдържат парабени и химикали. Или използвайте талк – най-подходящо след баня.

3. Клетъчните телефони
Митът: мобилните телефони приемат и изпращат опасни вълни, които могат да предизвикат рак на мозъка.

Какво е сигурно: всички клетъчни телефони използват радиовълни, т.е. електромагнитна енергия (друг подобен тип вълни са гама-лъчите или рентгеновите лъчи). Големите количества радиочестотна енергия могат да повишат температурата на тялото и да повредят тъканите. Но всички изследвания за количествата енергия, използвани от телефоните, показват, че те са безопасни.

Ако все пак сте притеснени: винаги при възможност използвайте стационарен телефон, а мобилният нека остане само за останалите случаи.

4. Козметиката
Митът: козметичните средства (и най-много гримът) съдържат опасни химикали, които могат да предизвикат рак.

Какво знаем: повечето козметика се състои основно от ароматизатори и предпазващи химични вещества. Те наистина могат да раздразнят по-чувствителната кожа. Повече активни съставки в козметичните средства са произведени при употребата на пестициди, които според някои изследвания действат на клетките подобно на свободните радикали.

Производителите на козметика са задължени да спазват редица ограничения за това какво може и какво не може да се поставя в продуктите. Въпреки това, и по отношение на разрешените за употреба химикали, има някои съмнения (но недоказани за момента), че могат да бъдат вредни.

Ако искате повече сигурност: ползвайте само органична козметика.

5. Прегорялата храна
Митът: всяка храна, която е прегоряла, увеличава риска от рак.

Какво е сигурно: високата температура влияе на аминокиселините в месото и води до образуването на т.нар. хетероциклични амини (HCA) – химикали, които науката свързва с появата на ракови клетки. Друг вид канцерогени – полицикличните ароматични въглеводороди (РАН) се образуват при термичната обработка на мазните части в месото. Специалистите предупреждават, че консумирането на твърде много препечено (прегоряло) месо увеличава риска от рак. Но това важи само за месото. Тъй като зеленчуците и оризът например не съдържат аминокиселини, при тяхното изгаряне не се образуват посочените по-горе опасни вещества.

Ако искате да вземете повече мерки: избягвайте овъгляването на месото, като:
• изрязвате мазните части от него преди приготвянето му;
• преди готвене използвате марината – киселините от нея действат подобно на бариера срещу образуването на канцерогени;
• поставяте месото на скарата там, където под нея има по-малко жар – така топящата се мазнина и сокът от месото няма да предизвикват засилване на огъня и дим;
• предварително запичате малко месото във фурна и го поставяте на скарата за по-кратко време.

6. Пластмасата
Митът: когато готвите в микровълнова печка, а храната е поставена в пластмасов съд, топлината предизвиква реакция, при която от пластмасата се отделят токсини, проникващи в ястието.

Какво знаeм със сигурност: всички пластмасови съдове, за да се препоръчват за използване в микровълнова печка, следва да отговарят на определен стандарт на производство и състав. За да бъдат по-гъвкави, обикновено в пластмасата се добавя диетилхексил адипат (DEHA). Въпреки че количества от това вещество могат да се проследят, че проникват в тялото, когато се готви в такъв съд, те са толкова малки, че няма данни за тяхната токсичност.

Други изследвания твърдят, че пластмасовите бутилки отделят бисфенол-А (ВРА) – химикал, който разрушава хормоните в тялото. Но доказателствата в тази посока са напълно недостатъчни, за да се направи окончателен извод.

За да сте предпазливи докрай: винаги използвайте пластмасови съдове, които са сертифицирани за готвене в микровълнова печка. Ако въпреки всичко имате съмнения, използвайте стъклени. По същия начин – купувайте си вода и други напитки само в стъклени бутилки или метални опаковки.

източник: zdrave.bg

Последни новини от категория Здраве


Новини
90% от болниците никога не са имали готовност да приемат инфекциозно болните с Covid. Това обясни пред Нова телевизия Методи Янков, представител на частните болници.Оказва се, че голя ...
Новини
През изминалото денонощие в страната са регистрирани 4041 нови случая на коронавирусна инфекция, направени са 11 066 теста. Това прави като съотношение над 36.5%.За ...
Новини
От утре 10 юли до второ нареждане се затварят всички барове, дискотеки и пиано барове на закрито, както е са забраняват всички масови празненства с повече от 30 присъстващи.Новата си запов ...
Новини
240 са новите случаи на коронавирус у нас при направени 4 286 PCR теста за последното денонощие. Това показват данните към полунощ на Единния информационен портал.Общият брой на регистриранит ...
Новини
Чрез приложението „Дари Кръв“, доброволците на БОДКще могат по-лесно и ефективно да помагат на хората в нужда от кръвопреливане Като част от усилията да пре ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати