26 Април 2024 г. Петък

Мъжкото богоявленско хоро в Калофер се прочу по света, французи, италианци и холандци идват за ритуала

2017-01-06 06:49:34

20 французи пристигат в Калофер, за да се включат мъжкото хоро в Тунджа на 6 януари. Очакват се и групи от Италия и Холандия. Това съобщи кметът на Калофер Румен Стоянов. Той призова гостите на подбалканското градче да изчакат първо местните да влязат в ледените води, да изпеят своите песни и да уловят кръста и едва тогава да се присъединят.

"Не искаме да обидим никого, но нека да бъде спазена вековната традиция. На хорото няма да се допускат почерпени и без народни носии", добави Стоянов.

Преди 2 години калоферци се принудиха да направят алтернативно хоро, тъй като пияни запалянковци опорочиха богоявленското със скандирания на футболни клубове и чалга. Калоферци се надяват тази година да няма подобни инциденти.

Хорото ще започне в 7,30 часа, пише ПловдивГлас.

Безпрецедентно големият интерес от страна на чужденците към богоявленския ритуал в Калофер вероятно се дължи на световната слава, която доби мъжкото хоро през тази година.

Миналогодишната традиция беше широко отразена от едни от най-големите англоезични издания в света - DailyMail, NBC, Newsweek, The Globe and Mail и др.

Всички издания подробно описват уникалността на българския ритуал, акцентирайки на това, че той е най-атрактивният сред своите варианти във всички останали православни държави, отбелязващи Богоявление.

Изданията отразяват изключителната атмосфера на празника в Калофер, подчертавайки, че влизането във водата на Йордановден е повсеместно тачен ритуал в България.

И макар българското мъжко хоро да е най-атрактивната традиция за Богоявление, и други държави, освен България, отбелязват празника със свои ритуали.

В Гърция и Кипър на места също се ноблюдава практиката за влизане във водата за кръста. В Чехия Богоявление се отбелязва с масова благотворителна акция, при която около 70 000 души из цялата страна обикалят улиците, за да събират средства за нуждаещите си. В Прага няколко десетки смелчаци скачат в река Вълтава като част от празничното богоявленско къпане. В Полша Богоявление се отбелязва с празнично шествие по улиците на Варшава, а в Румъния - с конски надбягвания. Русия, Сърбия, Македония, Украйна и др. също са православни държави, но тъй като те следват Юлианския календар, на 6 януари при тах е Бъдни вечер и отбелязват Богявление по-късно.

източник: actualno.com

Последни новини от категория България


Новини
Реч на Джефри Сакс след получването на наградата “Танг” за “Устойчиво развитие”, в Тайван. Според последните данни световните военни разходи възлизат на $2.2 тр ...
Новини
Празнуваме един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер, който се чества семейно от всички християни.Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син - Иисус Христо ...
Новини
Днес православната църква почита свети Игнатий Богоносец - един от учениците на св. Йоан Богослов.Св. Игнатий е живял през ІІ век. Той е роден в гр. Антиохия. Въпреки, че името му ...
Новини
На 6 декември източноправославните християни честват Свeти Николай Чудотворец.Първообразът е историческа личност - Никола Мираликийски, роден през 270 година от н.е. в Патара - Ликия, Мала Азия ( ...
Новини
Св. великомъченик Димитрий Солунски Мироточиви бил родом от Солун. Баща му, който бил управител на града, имал в дома си молитвена стая с икона и кандило. След смъртта на родителите си Димитр ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати