26 Април 2024 г. Петък

Франция и Германия искат кардинална промяна на отбраната на ЕС - без оръжие от САЩ

2016-09-12 16:45:39

Министрите на отбраната на Франция и Германия Жан-Ив льо Диан и Урсула фон дер Лайен обявиха инициатива за кардинално обновяване на общата отбранителна политика на ЕС. Това би трябвало да се случи в периода след излизането на Великобритания от Европейския съюз. Разработените предложения са били предадени в неделя (11 септември) на Федерика Могерини, която е върховен представител на ЕС по външната политика и политиката за сигурност.

С инициатива в тази посока се обявиха в началото на юли лидерите на Франция и Германия Франсоа Оланд и Ангела Меркел. Върху разработката се трудиха през цялото лято военни експерти от Германия и Франция.

Представените в документа предложения съдържат мерки в три големи направления за облекчаване на провеждането на операци на ЕС в рамките на общата отбранителна политика, реализирането на решенията в отбранителната област, приети на различни срещи на върха на ЕС на основата на разгръщане на военно-промишленото и технологично сътрудничество, „носещо иновативен и съревнователен характер”.

Последната точка е насочена към това страните от ЕС да спрат масовите покупки на военна техника и оръжия от САЩ. В тази връзка се предлага да се осъществи програма за създаване на европейски самолети-цистерни, системи за спътникова връзка, оборудване за компютърна сигурност, да се завърши програмата за безпилотни летателни апарати MALE. За това трябва да съдейства Европейската отбранителна агенция.

„Като имаме предвид, че Великобритания напуска ЕС, на нас ще ни се наложи да действаме в състав от 27 страни и това изисква засилване на солидарността и отбранителните възможности на Евросъюза, което е необходимо за осигуряване на ефективна защита на границите на общността и нейните граждани”, се подчертава в доклада.

В него се отделя специално внимание на повишаване на оперативността и ефективността на външните операции и военни мисии на ЕС. Експертите отбелязват в тази връзка многобройните недостатъци в подготовката на такива операции и логистичното им осигуряване. Предлага се предварително да се разпределят ролите в подготовката на военен контингент, съветници по стратегически въпроси, обемите на необходимото материално-техническо снабдяване. Значителна част от тези задачи за предварителна подготовка на „елементите” на бъдещите мисии се предлага да се възложат на Еврокорпуса, в който влизат части на шест страни от ЕС с щаб в Страсбург.

Сред предложенията е създаването на единно европейско командване на военно-медицински структури, за да се осигури тяхната взаимозаменяемост. Предлага се създаването и на съвместен транспортно-логистичен център, осигуряващ бързо прехвърляне на войски и товари по въздух, суша и море.

Експертите смятат за важно да има ефективно снабдяване със спътникова информация на корабите по (морските) граници и сухопътните гранични структури на ЕС, както и да се разработи обща система за базова подготовка на офицерите за армиите на страните от ЕС.

Франция и Германия предлагат да се създаде система за ефективно съвместно финансиране на транспорта и материалното осигуряване на военните мисии на ЕС.

В доклада се подчертава важността на повишаването на „способността за разгъване на европейските тактически групировки включващи до 1500 души, предназначени за разгъване за 10 дена за срок до 3 месеца. Такива формирования, обаче, никога не са използвани реално в ЕС.

Сред предложенията са и инициативи за засилване на сътрудничеството с НАТО и разгъване на партньорства със страните от Африка.

Според източник от френското министерство на отбраната целта на съвместната инициатива на Франция и Германия е европейската отбраната да стане „по-действена, по-ефективна, без подмяна на националните военни ведомства, които остават по принцип ключови за безопасността на страните-членки на ЕС“. "Искаме операциите на ЕС да се задействат по-опростено", добави източникът, според когото министрите подготвят конкретни предложения, а не просто „общи идеи“.

„Това е истински план за активизиране на съществуващата програма за създаване на единна отбранителна система на Европейския съюз”, подчертава "Зюдойче Цайтунг", цитиран от БГНЕС. Такава система, уверени са авторите, трябва да стане „глобална, реалистична и надеждна”. Тя ще бъде отворена за участие на всички страни от ЕС.

източник: actualno.com

Последни новини от категория Свят


Новини
Източник: EPA/БГНЕСОпасната и недалновидна политика на Вашингтон постави САЩ и Русия на ръба на пряк сблъсък. За това предупреди говорителят на руското външно министерство Мари ...
Новини
Президентът на Русия Владимир Путин обяви през тази нощ в телевизионния ефир започването на война срещу Украйна под названието "специална военна операция в Донбас", ...
Новини
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказва да признае, че е загубил президентските избори, след като американски медии съобщиха, че Джо Байдън печели, пише " ...
Новини
Демократът Джоузеф Байдън е 46-ият президент на САЩ. Това обявиха CNN, NBC и АП.АП съобщи, че демократът побеждава в Пенсилвания и получава 20-те електорални гласа. С тях съб ...
Новини
Американците избират президент при безпрецедентна електорална активност. Само на предварителния вот са гласували над 100 милиона избиратели. Интересът към тези избори, единодушно опр ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати