26 Април 2024 г. Петък

Днес отбелязваме празника Сирни Заговезни, на трапезата - млечни ястия

2016-03-13 08:53:32
Днешният празник Сирни Заговезни е свързан с началото на Великия пост, който предшества празника на празниците Господната пасха. 

Всеки един християнин е призован да участва в тези спасителни пости, наречени Светата Четиридесетница, или Велики пости, свързани с най-големия християнски празник Възкресение Христово, заяви за БТА игуменът на Троянския манастир - Величкият епископ Сионий. 

Всеки трябва преди да започне това духовно изпитание за себе си, тези дни на въздържание, на духовно съзерцание и търсене, да се опрости с хората, с които е живял и по някакъв начин е обидил, засегнал, нагрубил или е послужил за изкушение, допълни епископ Сионий. 

По думите му, според Светото писание, който иска да принесе жертва на Бога, първо трябва да отиде да се опрости с тези, с които е имал някакви недоразумения и след това, с чисто сърце да пренася жертвата си. Това стои в Старозаветното разбиране на вярата. 

В новозаветен план духовното преживяване на поста е самата наша жертва, която ние правим, за да получим от Бога опрощение. След като поискаме прошката, след като душите ни се очистят чрез това покаяние и взаимоопрощение, да влезем в поста и да очакваме славното Христово Възкресение. 

Постът е не само въздържание от храна, но и очистване на сърцето и душата.

Прошката има и ответна страна - да простим и да приемем желаещите да поискат от нас прошка.

"Прощавайте и ще бъдете простени". 

Трябва да се стремим и да се вдъхновяваме от това, че Господ прости на всички нас и ние сме длъжни и сме призовани също да прощаваме на нашите ближни", заяви още епископ Сионий.

Според него прошката има и ответна страна - да приемем желаещите да поискат от нас прошка. Тези две насоки на всеобщото опрощение ще ни издигнат във висота и в готовност да влезем в Светия пост.

Първо децата искат от родителите си прошка, а после родителите - от децата. Според Свещеното писание всеки грях е простим, с изключение на хулата срещу Светия Дух. Що се отнася до това опрощение между човеците, ние сме длъжни да прощаваме на всички, които искат прошка. 

"Бог е този, който решава дали ще опрости грешника, дали ще благослови и приеме като свое чадо този, който се кае, но ние помежду си трябва да намерим сили да дадем прошка и да поискаме прошка, съветва дядо Сионий и допълва, че първо децата искат от родителите си прошка, а после родителите - от децата.

Според народните обичаи, на Сирни заговезни на празничната трапеза се слагат млечни и яйчени продукти. Всеки ерген изстрелва с примитивно направен лък запалена стрела в двора на момата, която харесва. Хвърля се кръст в двора на момичетата, които момчетата харесват. 

Днес се палят огньове и след като прегорят, се прескачат за здраве. После около тях се играят хора и се пеят песни.

За трапезата на Заговезни се приготвят баница със сирене, варени яйца, варено жито, халва с ядки. Прието е да се извършва и обичаят "хамкане" - на червен конец се завързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки член от семейството, главно децата, се опитва да хване халвата или яйцето с уста. Който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година.
източник: dnes.bg

Последни новини от категория България


Новини
Реч на Джефри Сакс след получването на наградата “Танг” за “Устойчиво развитие”, в Тайван. Според последните данни световните военни разходи възлизат на $2.2 тр ...
Новини
Празнуваме един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер, който се чества семейно от всички християни.Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син - Иисус Христо ...
Новини
Днес православната църква почита свети Игнатий Богоносец - един от учениците на св. Йоан Богослов.Св. Игнатий е живял през ІІ век. Той е роден в гр. Антиохия. Въпреки, че името му ...
Новини
На 6 декември източноправославните християни честват Свeти Николай Чудотворец.Първообразът е историческа личност - Никола Мираликийски, роден през 270 година от н.е. в Патара - Ликия, Мала Азия ( ...
Новини
Св. великомъченик Димитрий Солунски Мироточиви бил родом от Солун. Баща му, който бил управител на града, имал в дома си молитвена стая с икона и кандило. След смъртта на родителите си Димитр ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати