25 Април 2024 г. Четвъртък

Още се спори: Пловдив или София да е столица на България?

2010-09-06 09:23:30

Пловдив празнува 125 години от обявяването на Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Огромна експозиция на вещи и документи от онова време са изложени в музея на Съединението.

В сградата, предназначена за Народно събрание на Източна Румелия, днес се помещава Историческият музей на Пловдив.

Изложбата „Равнис по капитаните” представя музейни реликви като оръжия, униформи, знамена и ордени на героите на Съединението.

Любопитен момент са вещите и униформата на княз Александър Първи. Изложени са сюртук, шинел, шашка и табакера. За първи път са показани оригинални фотографии и документи на офицери от различните родове войски.

„Съединението е едно от най-важните събития в новата ни история”, заяви пред Dnes.bg директорът на Историческия музей в Пловдив Стефан Шивачев.

Изложбата представя създаването на източнорумелийската милиция като част от българската национална войска. Ръководена от българските офицери начело с майор Данаил Николаев, румелийската войска има решаващ принос за обявяването на Съединението на България на 6 септември 1885 година в Пловдив и неговата военна защита по време на кратката, но победоносна Сръбско-българска война.

Според историка Стефан Шивачев, важни са уроците, които ни е дало Съединението.

„Пловдивският урок на Съединението е в това, че пловдивчани са решили да бъдат българи, а не столичани, защото знаем какви кариерни възможности дава една столица”, твърди историкът Шивачев.

Един от основните въпроси, по които се е спорило по онова време, е дали София е трябвало да става столица на България. Фактите сочат, че след като Пловдив отстъпва първото място на София, Градът под тепетата започва да изостава в икономическо отношение.

„Защо дадохме на шопите да са столичани, като Пловдив тръгна назад”, казва още Стефан Шивачев.

В първите години след Съединението София е започнала да се развива изкуствено, твърдят историците.

„Няма лошо в това, че днес София е столица на България, лошото е било преди 125 години, когато тя е започнала да се развива изкуствено и да нараства изкуствено за сметка на другите градове”, сподели още пред Dnes.bg  шефът на Историческия музей под тепетата.

„Днес Пловдив е град за живеене, а София е столица за правене на бизнес”, смята историкът.

Въпреки всичко най-важният урок от събитията около Съединението на България е голямото обединение на българския народ.

В центъра на съединяването на Княжество България и Източна Румелия е издигнат паметник на Съединението, под който вечерта на всеки 6 септември са кулминацията на тържествата по повод обединяването на българите.
 

източник: dnes.bg

Последни новини от категория България


Новини
Реч на Джефри Сакс след получването на наградата “Танг” за “Устойчиво развитие”, в Тайван. Според последните данни световните военни разходи възлизат на $2.2 тр ...
Новини
Празнуваме един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер, който се чества семейно от всички християни.Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син - Иисус Христо ...
Новини
Днес православната църква почита свети Игнатий Богоносец - един от учениците на св. Йоан Богослов.Св. Игнатий е живял през ІІ век. Той е роден в гр. Антиохия. Въпреки, че името му ...
Новини
На 6 декември източноправославните християни честват Свeти Николай Чудотворец.Първообразът е историческа личност - Никола Мираликийски, роден през 270 година от н.е. в Патара - Ликия, Мала Азия ( ...
Новини
Св. великомъченик Димитрий Солунски Мироточиви бил родом от Солун. Баща му, който бил управител на града, имал в дома си молитвена стая с икона и кандило. След смъртта на родителите си Димитр ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати